პეკინეს ბუბუს ოპერაცია ვეტერინარიუმში
საქართველოს აგრარული უნივერსიტეტის კლინიკა ვეტერინარიუმში პეკინეს ბუბუს დაუდგინდა მარჯვენა გავა-თეძოს სახსრის მოტეხილობა დორსალური დისოციაციით, ასევე, ბოქვენისა და საჯდომი ძვლის მოტეხილობები.
მოტეხილობის სამკურნალოდ, ბუბუს 2 თვის წინ ჩაუტარდა ოპერაცია, კერძოდ, გავა-თეძოს მოტეხილობის ფიქსაცია კომპრესიული ჭანჭიკით.
ოპერაცია ჩაატარა ლაშა-გიორგი ჯაფარიძემ, ჩვენი კლინიკის ორთოპედმა-ტრავმატოლოგმა და ნეიროქირურგმა, რომელიც ცნობილია რთული ორთოპედიული დაზიანებების მართვის გამოცდილებით. მას ასისტირებას უწევდნენ ქირურგი ანა ლუკიანოვა, ხოლო ანესთეზიოლოგმა ნათია რობაქიძემ უზრუნველეყო პაციენტის უსაფრთხოება და კომფორტი ოპერაციის განმავლობაში.
პოსტს თან ახლავს ოპერაციის წინა და შემდეგი რენტგენოგრაფიული გამოსახულებები, რომლებიც ასახავს მოტეხილობის სიმძიმეს ოპერაციამდე და მნიშვნელოვან გაუმჯობესებას ოპერაციის შემდეგ.
პაციენტის რეაბილიტაცია ძალიან კარგად წარიმართა და ის კარგად ბრძნობს თავს.